موتٌ فی عزِّ خیرٌ من حیاه فی ذل

مشخصات بلاگ
مطالب پربحث‌تر

بسیج دانشجویی و نیروی انسانی

پنجشنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۲، ۰۸:۴۱ ق.ظ

بسم رب المستضعفین


عمر فعال تشکیلاتی افرادی که وارد بسیج دانشجویی می شوند معمولا حداکثر 3.5  سال است . البته حفظ ارتباط با بسیج دانشجویی برای زمان های بسیار طولانی تر قابل تعریف و همچنین لازم است لکن این به معنی حضور فعال دانشجویی نیست .

این مدت باید مدیریت شود . به نظر می رسد ایده آل آن است که حداقل یک ترم فرد بدون اینکه مسئولیتی داشته باشد در فضا قرار بگیرد تا با ساختار ، اعضا و پتانسیل های تشکیلات آشنا شود . سپس عمر 1.5 تا 2 ساله بهره وری را تجربه کند. به این معنی که در این مدت به عنوان بازوی مدیریتی مجموعه ، فعالیت ها را در دست بگیرد و البته بهتر اینکه از مسئولیت های کوچک به بزرگ منتقل شود .

همه اینها مقدمه نتیجه ایست که متعاقبا گرفته خواهد شد . ما همیشه از اهمیت مستند سازی برای انتقال تجربیات گفته ایم و واقعا هم امر مهمی است . لازم است دوباره از خانم احمدزاده برای مستندسازی که انجام دادند تشکر کنم . ولی در واقعیت هیچ چیز جای ارتباط مستقیم نیروی فعال با نیروهای قدیمی را نمی گیرد .

به نظر بنده باید نیروی انسانی در تشکیلات طوری مدیریت شود که یک سال آخر عمر هر نیرو به انتقال فکر و تجربه اختصاص یابد . نیرو های قدیمی در اواخر عمر تشکیلاتی خود به نیروهای فکری تبدیل شوند که فارغ از دغدغه های اجرایی ، مسائل و برنامه ها را از بیرون بنگرند و به اعضای درگیر کار کمک فکری بدهند . تجربیات را بگویند و پیشنهاد های ارزشمند بدهند . به جای کار اجرایی طرح و برنامه بنویسند و انتقاد کنند . خصوصیت های دیگر نیروهای مجموعه را به اعضای درگیر بگویند . چون تازه کارها شناخت کافی ندارند . تازه کارها را با افراد تاثیر گذار آشنا کنند و مهم تر اینکه گاهی به عنوان فرد تاثیرگذار مجموعه در مدیریت به کمک مسئولین بیایند .

تجربه نشان داده معمولا هر مسئول پس از پایان دوره ی مسئولیتش مثل فنری که جمع شده باشد می پرد و دیگر خیلی پیدایش نمی شود . این واقیت بسیار مخرب است . اگر هر مدیر در تشکیلات بسیج دانشجویی وظیفه ی خود می دانست که تا یک سال بعد از پایان مسئولیتش ، مسئولیت راهبری فکری تازه کارها را داشته باشد رشد مجموعه بسیار بیشتر می شد . این اتفاق باعث می شود ویژگی ها مثبت به صورت تجمعی در تشکیلات رشد کنند چون ویژگی های مثبت هر دوره ی مدیریتی با ضریب بسیار خوبی به نسل بعد منتقل خواهند شد .

از دیگر مزایای این حضور ، ایجاد روحیه ولایت پذیری در تشکیلات است . کار گروهی به این معناست که گاهی کاری را انجام دهیم که به نظر ما آنقدر اهمیت ندارد . و این مستلزم وجود روحیه ولایت پذیری است . اعضای باتجربه پدر معنوی مجموعه خواهند بود و مشورت می دهند لکن اینکه در تشکیلات ذیل جوان تر ها تعریف شوند و در مقام عمل هم تابع مسئولین جدید باشند ، روحیه نظم تشکیلاتی را در همه ایجاد می کند . این نیروهای با تجربه به عنوان وزنه هایی عمل می کنند که نظم کار را افزایش خواهند داد . خلاصه اینکه باید تمهیداتی بیاندیشیم تا باتجربه هایمان برای انتقال تجربه و رصد بسیج دانشجویی ، حداقل تا یک سال مسئولیت تعریف شده داشته باشند .

نظرات  (۳)

در همین 3.5 سالی که شما گفتید میتوان یک تشکل را به سه سطح ادراکی ، انسانی و عملیاتی تقسیم کرد.
 اگر نقطه آغازین را برقراری ارتباط با تشکل و  یا سازمان بدانیم و بعد شخص را وارد این تشکل بکنیم باید در ابتدا به امر تبلیغ و ایجاد انگیزش در نیروها توجه لازم را داشته باشیم  ، که  انگیزش سازمانی  عبارت است از استقلال مسولیتی و سپس ارتقای سطح ( البته توجه به جذب حداکثری در هر شرایطی لازم است یعنی تا جایی که ممکن است اختلاف سلیقه را در یک تشکل نمایان نکنیم ، اما اختلاف مبنایی در یک تشکل خود به خود نمایان میشود ... این یکی از اشتباهات تشکل بسیج در ایام انتخابات است )
نقطه بعدی سازمان که وارد سطوح آن میشود به ترتیب از سطح عملیاتی به سطح ادراکی  ارتقا می یابد  که در سطح اولیه آن که شامل اکثریت نیروها می شود مدیریت با مسولین بسیج است ، که آن نیز وارد سطح انسانی سارمان و یا مدیران میانی میشوند اما مدیریت راهبردی و سطح ادراکی سازمان باید توسط مسولین قبلی و یا شورایی  هماهنگ ، از مسولین قبلی بسیج صورت گیرد  در واقع میتوان گفت مسولین باید واسطه ای میان سطح برنامه ریزی و ادراکی که توسط تیمی از مسولان قبلی اداره میشود با نیروهای اجرایی باشند.
مسولین قبلی : سطح برنامه ریزی بر مبنا ی تجربیات گذشته و ثبت تجربیات فعلی برای آیندگان
مسولین فعلی : مدیریت نیروی انسانی و درک درست از برنامه های سطح ادراکی سازمان ( مدیران راهبردی که همان مسولین قبلی هستند )  و تربیت نیروهای عملیاتی بر مبنای همان برنامه ها و انتقال تجربیات به آنها  
نیروهای عملیاتی : اجرای برنامه هایی که توسط مسولین فعلی به آنها ابلاغ میشود ( که در این بین باید استعدادها به درستی کشف شود)
بسیج دانشجویی برا تاثیر گذاری هر چه بیشتر باید شاکله تیمی به خود بگیرد و در سایه ی آن شاکله گروهی
تیم به معنای تخصصی شدن ظرفیتها و رشد استعدادها نهفته است و مسولیتها بر مبنای آن نقسیم میشود اما گروه یک تشکل غیر تخصصی است و به نوعی کارها ی دوستانه یا به قول خودمون مرامی را شامل میشود ....
   

 
پاسخ:
سلام . برادر استفاده کردیم . منبع خاصی داشت یا خودتون نوشته بودید ؟ فقط خیلی روان نبود یا علی
نه برادر منبع خاصی نداشت الان یه مدتی هست دارم بهش فکر میکنم
روان نبودنش هم به خاطر این بود که همون موقع که مینوشتم بهش فکر  میکردم
دیدم شما هم دغدغه داری گفتم بنویسم
این مطلب هم ادامه داره میخوام یک ماه روش کار کنم انشاا.. تموم شد برای شما ایمیل میکنم
هنوز خیلی از تقسیم بندی ها و شرح وظایف مونده
اگه بشه همین جا هم روی همه قسمتها میتونیم بحث کنیم
من هم مطالب جدید تر رو تو نظرات قرار میدم
یاعلی

سلام ..

متن جالب وخوبی بود ولی یه خورده ساده تر روان تر باشه که همه بتونن استفاده کنن بهتر هست                             با تشکر از متن زیبایتان

پاسخ:
سلام

ممنون از نقدتون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی